Які типи мангалів бувають? Пристрій, конструкції та їхнє призначення.
Останнім часом з'явилося багато мангалів, і кожен має свої особливі функції. Хоча основне призначення мангалу, звичайно ж незмінно - смажити м'ясо за рахунок інфрачервоного випромінювання, як правило, це вугілля, що тліє. Однак, крім цієї функції, зараз з'являється можливість готувати на казані, використовувати мангал як коптильню гарячого копчення, так і холодного.
Давайте розділимо мангали на основні сегменти:
1. За типом палива:
- Дрова та вугілля
- Вугілля
- Газ
- Електрика
2. По можливості траспортування:
- Стаціонарні мангали
- Переносні мангали
3. За матеріалом:
- Сталь
- Чавун
- Цегла та гранітна крихта.
Давайте йтимемо послідовно, і розберемося, які мангали призначені для дров і вугілля.
Мангали для дров та вугілля
Особливість використання дров у тому, що під час їх горіння досягається висока температура, у рази більша, ніж при тлінні деревного вугілля. Тому під дією високих температур метал дуже сильно розширюється, і часто у нього немає місця для теплового розширення, тому він згинається і може взагалі луснути. Через це явище дров'яний мангал слід дуже сильно захищати від деформації. Як із варіантів, використовувати товсту сталь, тому що, чим вона тонша, то сильніше веде жаровню. Таким чином, мангали, які використовують в якості палива - дрова - сильніше захищаються.
Вугільні мангали (грилі):
Призначені для використання в них тільки вугілля, що тліє, яке дає температуру в 2-2,5 рази менше, ніж дрова, що горять, тому такий мангал можна зробити з більш тонкої сталі, відповідно він вийде дешевше, ніж дров'яний. Вугільні мангали можуть мати різну форму, як прямокутну, і квадратну, і круглу. Значна частина таких мангалів взагалі не призначена під шампура, лише під решітку гриль.
Газові мангали (грилі):
Такі пристрої самі по собі чимось нагадують духовку, оскільки і газовий мангал закривається кришкою, де утворюється простір для готування.У ньому так само, як і в духовці, горить відкрите полум'я, проте, в грилі, полум'я від газу нагріває спеціальну нержавіючу пластину. Пластина, у свою чергу, нагрівається до червона і стає схожою на вугілля в класичному мангалі, при цьому вона виконує ту ж функцію. Пластина, нагрівшись до високої температури, починає випромінювати тепло, від якого і смажиться вже саме м'ясо. М'ясо під час смаження починає виділяти жир, який накопичується на пластині, що нагрівається, після чого, жир частково випаровується і піднімається у вигляді диму, який і огортає шашлик або стейк. Завдяки цьому м'ясо приготовлене на газовому грилі, максимально схоже на шашлик, приготовлений на класичному мангалі, хоча трохи і не дотягує до нього.
Електричні мангали (електрошашличниці):
Такі види мангалів дають змогу користуватися ними прямо в квартирі, не виходячи на вулицю. Готування шашлику відбувається на шампурах, що обертаються, а нагрівання походить від спіралі, яка розташована по центру мангала. Великою перевагою цих пристроїв є простота і невибагливість до погоди:)Однак, великий мінус полягає в тому, що ви не отримаєте аромату та смаку справжнього шашлику із запахом димку.
Тепер, давайте розглянемо два типи мангалів за способом їх транспортування. Перший вид мангалів – стаціонарні.
Стаціонарні мангали Виходячи з назви, вони ставляться на ділянці один раз на кілька років, доки він не вийде з ладу, або просто не набридне господарям.
Однак, в таких мангалів, теж є невеликий поділ, на легші (полегшений варіант стаціонарних), які все-таки можна переносити, наприклад, ділянкою або заносити до госп. приміщення, вони мають вагу до 40-50 кг. Іноді такі мангали мають коліщатка для пересування.
Другий тип стаціонарних мангалів не призначений для переміщення навіть ділянкою. У більшості випадків вони робляться з дахом, щоб їм не були страшні ні дощ, ні сніг, ні сонце. Такі конструкції найчастіше мають піч для казана, їх загальна вага становить понад 50 кг, іноді доходять до 100 кг і більше. Деякі такі мангали здатні виконувати функції холодного копчення. Такі пристрої вже називають смокерами. В них зазвичай є кілька відсіків, у першому відсіку генерується дим, у другий відсік завантажуються продукти для копчення.При цьому функції першого відсіку може виконувати піч для казана, в якій є канал, для надходження диму в другий відсік.
До стаціонарних мангалів також можна віднести печі барбекю, які виконуються вже з каменю або цегли.
Переносні мангали
Такі мангали можна брати з собою на природу, на море і т.п. Такого типу мангали легко розбираються та збираються. У розібраному вигляді вони мають дуже невеликі габарити, поміщаються в багажник легкового автомобіля, часто їх вага не перевищує 7-10 кг.
Товщина сталі від 0,5 до 3 мм, іноді трапляються моделі з товщиною 4 мм. Мангали зі сталі менше 1,5 мм найчастіше називають одноразовими, оскільки з ними виникають проблеми, після першого ж використання, наприклад, від температури їх може повести і більше не вийде їх зібрати:)Переносні мангали можна розділити на мангали-чемодани, які у розібраному вигляді мають вигляд дипломата. Товщина їх у зібраному вигляді зазвичай становить 5-7 см, ширина лежить в межах 20-30 см, а довжина залежить від кількості використовуваних шампурів, найчастіше від 40 до 60-70 см.
Другий вид переносних мангалів - це розбірні мангали, які збираються з листів металу, вирізаних особливим чином із пазами, які чіпляються один за одного і утворюють повноцінний мангал. Такі мангали мають товщину сталі 3-4 мм.
Наступний вид - це мангали, які мають цільну не розбірну жаровню, зі швидкознімними ніжками. До плюсів таких конструкцій можна віднести досить потужну жаровню, яка служить найдовше. Проте, до мінусів їх належать досить великі розміри. Тому для їх перевезення потрібен автомобіль, на маршрутному транспорті їх буде довести досить складно, на відміну від попередніх моделей.
Тепер, давайте розберемося, які мангали бувають за матеріалом з якого вони виготовлені. Найчастіше використовується, це безумовно, сталь.
Сталеві мангали
Як правило, вони виготовляються з конструкційної сталі, яка зварена у вигляді жаровні, рідше використовується гибка для посилення конструкції та підвищення жорсткості. Перевага цієї сталі полягає в її хорошій стійкості до високих температур та її перепадів. І основна перевага її у відносній дешевизні та доступності. Однак, є і мінус, який полягає у слабкій корозійній стійкості. Безумовно, більшість мангалів покриваються жаростійкою фарбою, проте вона не захистить мангал на довго, оскільки починає з часом вигоряти від високих температур і від високої вологості. Вихід у тому, щоб підфарбовувати жаровню, або постійно накривати мангал від дощів або заносити його в приміщення. Тоді мангал такого типу служитиме дуже довго.Однак, навіть стоячи на вулиці, мангал з товщиною жаровні 3 мм служить 5 і більше років.
Мангали з нержавіючої сталіМангали з нержавіючої сталі, досить рідкісні вироби, тому що такий метал дуже дорогий і не завжди доцільно його використовувати як метал для жаровні. Ті мангали, які можна зустріти на нашому ринку, робляться, в основному з тонколистової нержавіючої сталі, товщиною 0,8-1,5 мм (через малу товщину). Найчастіше ці мангали деформуються і швидко втрачають жар.
Якщо робити мангал з нержавіючої сталі товщиною 3-4 мм, та ще й з посиленням, щоб не повело, то такі мангали будуть служити десятиліттями. Відбувається це тому, що вони не боятимуться жодних погодних умов і добре триматимуть жар через низьку теплопровідність цього металу.
Мангали з чавунаДуже хороший варіант мангалів, які зарекомендували себе краще ніж нержавіюча сталь. Сталося це, перш за все тому, що вони робляться з товстими стінами, близько 10 мм. Це захищає їх від деформації, дозволяє дуже довго тримати жар навіть після прогорання вугілля, оскільки у чавуну дуже висока теплоємність. Також чавун набагато менше іржавіє, ніж звичайна сталь, через його термін служби також вимірюється десятиліттями.
Мангал із цегли, каменюТакі мангали називають найчастіше печами барбекю. Вони складаються вручну з цегли, безпосередньо на ділянці. Такий вид мангалів виходить досить дорогим, проте його можна побудувати з унікальним дизайном, таким, якого немає ні в кого. До того ж, якщо дизайн такого мангалу вам набридне, ви зможете його в будь-який момент перекласти і тим самим оновити його зовнішній вигляд. Крім того, такий мангал дуже довго тримає жар, навіть довше, ніж чавунний мангал. Оскільки товщина стін жаровні в нього дорівнює товщині цегли, до того ж теплоємність цегли, ще більше, ніж у чавуну і при цьому, в таких мангалах жар буде рівномірніше поширюватися по всіх напрямках.
Модульні мангали (печі барбекю)
Робляться із спеціального високотемпературного бетону, який розрахований на нагрівання до високої температури та її перепади. При цьому, такі мангали за всіма своїми властивостями збігаються з печами цегельної барбекю, вони також довго тримають жар. При цьому шашлик смажиться не тільки за рахунок жару знизу, від вугілля, але ще й за рахунок прогрітих від вогню бічних і задньої стінки, що дозволяє більш рівномірно просмажувати шашлики. Перевагою в порівнянні з цегляними мангалами, є просте їхнє транспортування, за рахунок розбірної конструкції. Складаються такі печі барбекю із бетонних плит, які мають спеціальні пази, завдяки яким вони надійно кріпляться один з одним.
Якщо ви хочете купити мангал з доставкою по Україні, звертайтесь до нас. Ми допоможемо з вибором, додатково розповімо про переваги та недоліки різних конструкцій.
- Суп із клейками в казані на мангаліУ цьому рецепті читайте оригінальний рецепт супу з клейками, який приємно здивує своїми смаковими якостями вас і ваших друзів.
- Як вибрати мангал? Поради, взяті з досвідуВибираємо мангал, виходячи з 3 типів потреб: для приватного будинку, для природи та для квартири.