Кошик

Обв'язка твердопаливного котла. Основні схеми. Нічого зайвого.

Обв'язка твердопаливного котла. Основні схеми. Нічого зайвого.

У цій статті ми розглянемо ті схеми, які найбільш підходять до обв'язки твердопаливного котла, без зайвих здорожують елементів.
Давайте відразу визначимося, що ми маємо на увазі під удорожающими елементами. У більшості схем, які сьогодні доступні в інтернеті, використовуються різні теоретичні схеми охолодження котла, у випадку його перегріву. Вони мають у своєму складі дорогий клапан, який при перегріві запускає холодну воду в систему і випускають гарячу з неї (дивіться на схемі нижче). Начебто все правильно і річ потрібна, щоб не пошкодити елементи системи опалення, але на практиці вона зустрічається вкрай рідко.


Це пов'язано з тим, що такі режими, в основному, можливі тільки при відключенні світла на якийсь час. А оскільки вартість такого клапана разом з обв'язкою точно не дешевше, ніж джерело безперебійного живлення, то тоді вигідніше поставити саме ДБЖ. До того ж, він ще дозволить продовжити час роботи котла, а на крайній випадок, Ви самі, встигнете зреагувати і в ручну зупинити котел, якщо ж електрики не буде занадто довго.

Однак, в будь-якому випадку, встановіть Ви ДБЖ чи ні, повинна бути встановлена група безпеки, яка включає в себе аварійний сбросник, розповітрювач і манометр. Якщо ж у Вас не дозволяє бюджет встановити подібну групу, то обов'язково поставте хоча б аварійний сбросник. Звичайно ж, бажано встановлювати ще й повітровідвідник, але в першу чергу по важливості, йде запобіжний клапан. Що стосується сбросника, то він повинен бути налаштований не більш ніж на 3 атм, а бажано навіть на 2,5 атм. Зверніть увагу, що деякі сбросники вже настроєно на заводі, а деякі, Ви в ручну зможете налаштувати.

Група безпеки встановлюється на подачі, відразу ж за котлом, між нею і котлом не повинно бути жодних кранів! Крани встановлюються вже після групи, з боку системи опалення.

Важливо також захистити котел від конденсату, оскільки в будь-якому котлі на твердому паливі, виникає конденсат при температурі теплоносія, меншою 45-50 градусів (тут все залежить від вологості дров). Конденсат небезпечний тим, що це слабкі розчини кислот, які навіть при своїй невеликій концентрації, нещадно руйнують котел. З наявністю конденсату, котли живуть не більше 2-3 сезонів. І жоден виробник не відновить його Вам гарантії, оскільки гарантія не поширюється на такі випадки.

Тому потрібно захистити котел від конденсату. Зробити це можна за допомогою обвідного байпаса, який забезпечується або краном по середині, або триходовим клапаном з термоголовкою.
Найбільш бюджетний варіант, при використанні по середині байпаса - кран, щоб регулювати в ручну, кількість надходить холодного теплоносія контуру системи опалення. Таким чином, при повністю відкритому крані, більша частина теплоносія буде циркулювати по малому контуру, практично не забираючи теплоносій із системи опалення. Завдяки цьому, малий коло прогріється дуже швидко. Потім, в ручну, треба буде прикрити крани в систему опалення піде більше гарячого теплоносія.
З плюсой такої системи, то що з її допомогою можна регулювати температуру в системі опалення. З мінусів, відсутність автоматизації - все доведеться робити в ручну.

Така схема, з триходовим клапаном з термоголовкою, дозволяє автоматизувати систему підмішування теплоносія, в залежності від його температури на зворотному трубопроводі, безпосередньо перед котлом. Що дозволяє не допустити попадання холодного теплоносія в котел з основного контуру системи опалення.

Потрібно знати, що триходові клапани з термоголовкою бувають двох видів, змішувальні і розподільні. Змішувальні клапани змішують два потоку в один, таким чином, щоб вийшов один потік потрібної Вам температури. А розподільні клапани, навпаки, розподіляють один потік на два, з різною витратою теплоносія. Тобто в залежності від температури води, він прикриває один прохід і відкриває інший.

Триходові клапани ніколи не закривають протока повністю, вони завжди пропускають теплоносій в двох напрямках, плавно змінюючи його напрямок.

Розподільний клапан завжди ставиться на подачу, а змішувальний на обратку. При установці клапана, обов'язково читайте інструкцію до нього, щоб Ви встановили його в правильному напрямку і нічого не переплутавши.
Зверніть увагу, що насос повинен бути встановлений в малому контурі, або на подачі, або на обратці. Особливої різниці немає, але існує думка, що насос повинен розташовуватися тільки на обратці. Ця думка аргументується тим, що на подачі більш висока температура, ніж на обратці. Однак сучасні насоси розраховані на температуру до 120 градусів, що в сучасних системах опалення взагалі малодостижимо. Проте, аргумент з високою температурою далеко не позбавлений сенсу, якщо у Вас котел без всякої автоматики і управляється в ручну. В такому випадку, при відключенні світла, цілком імовірний перегрів води в котлі більше 120 градусів і якщо такий гарячий теплоносій потрапить в насос, то з великою ймовірністю його зашкодить. Якщо у Вас вищеописаний випадок, то тоді Вам краще встановлювати насос на обратку. Якщо ж у Вас на котлі встановлена автоматика, то немає сенсу морочитися і Вам підійде будь-яка з 2 представлених схем.
Перед тим як писати цю статтю, ми переглянули паспорти 3 провідних виробників циркуляційних насосів і тільки один VALTEC написав, що допускається установка насоса як на обратку, так і на подачі, але для більшої служби насоса, рекомендується установка його на зворотну лінію. Остадьные виробники пишуть про те, що насос може встановлюватися і туди, без будь-яких обмежень.

Куди більш важливо встановлювати насос в правильному положенні. Оскільки вузли сучасних насососов, змащуються за допомогою води, їх мотор (ротор) завжди повинен перебувати в горизонтальному напрямку. Якщо трубопровід насоса проходить вертикально, то тут не потрібно морочитися, оскільки ротор і так буде розташовуватися горизонтально.
А якщо трубопровід насоса розташовується горизонтально, то тут варто бути обережним, оскільки ротор (моторчик), не має дивитися вгору або вниз. Він повинен бути повернутий в бік. При цьому клемна кришка повинна бути зверху, як мінімум по 2-м причин. Перша, це щоб завжди був доступ до клем, а друга, щоб при спуску повітря з насоса, теплоносій, який витікає разом з повітрям не потрапив на клеми і не намочив їх. Оскільки у такому випадку, можливо замикання.
Якщо при установці насоса, у Вас ніяк не виходить, щоб клемна кришка була зверху, то є сенс відкрутити 4 шестикутника і розгорнути ротор так, щоб кришка виявилася зверху. Потім знову прикрутіть ротор.

Давайте тепер поговоримо про фільтрі грязевике і куди його краще всього встановлювати, щоб було зручно вичищати і робити це максимально повно. За всіма рекомендаціями, слід встановлювати його горизонтально, а відведення з сіточкою повинен дивитися вниз або вбік, але все одно з ухилом вниз.
Грязьовик варто встановлювати перед насосом, щоб вдруге не потрапив дрібне сміття і його не заклинило. Також є сенс встановлювати його перед триходовим клапаном, оскільки потрапив сміття з системи обов'язково застрянит в ньому і тоді доведеться його знімати і чистити. Якщо ж, звичайно, це не приведе до його поломки.

Ще один важливий елемент у будь-якій системі опалення, це розширювальний бак. Він повинен завжди встановлюватися перед насосом, тобто з "засасывающей" сторони насоса. На цю тему проводилися численні дослідження, які показали, що насос працює краще, якщо розширювальний бак встановлений перед ним. Це пов'язано з таким поняттям як кавітація в насосі. Однак Вам не варто над цим перейматися, просто запам'ятайте, що розширювальний бачок повинен бути зі всмоктувальної сторони насоса.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner