Автоматика або механічний регулятор? Що краще для твердопаливного котла?
Для того, щоб відповісти на це питання, давайте розглянемо спочатку плюси і мінуси обох контролерів температури.
Механічний регулятор тяги:
Основним її плюсом є повна незалежність. Йому не страшно проподание світла, він продовжить працювати в штатному режимі. Інше питання, чи буде працювати Ваша система опалення без електрики? Очевидно, що якщо у Вас система працює на природній циркуляції, то система також продовжить свою роботу і відключення світла ніяк не вплине на неї. А ось якщо у Вас система з циркуляційним насосом і не працює не працює без нього, тоді виникає питання, а чи потрібна ця автономність котла Вам?
Механічний регулятор тяги часто може працювати не коректно, тобто відхиляючись від реальної температури теплоносія в котлі. Безумовно, регулятор буде відкривати більше або менше заслінку подачі повітря і тим самим впливати на температуру в системі опалення. А от виставити, наприклад, чітко 60 або 70 градусів на більшості котлів не вийти, оскільки температура буде плавати в діапазоні + - 10 - 15 градусів. Проте, не дивлячись на це, регулятор все одно, відмінно справляється із заданою функцією та при досягненні заданої температури (з похибкою +- 10-15 град), переведе роботу котла на тління.
Ця похибка також залежить від правильної початкової установки, а також від типу заслінки самого котла. Наприклад, наскільки вона щільно закривається, яка конфігурація і її розмір і т. д.
Приблизно 60% наших клієнтів вибирають саме регулятор тяги для роботи зі своїм твердопаливним котлом. Потім звикають до нього і тільки лише мала частина, не більше 10% переходять на автоматику.
А тепер давайте розберемося з автоматикою для твердопаливного котла.
Автоматика представляє із себе невеликий блочок з циферблатом, який фактично є мізками котла і повністю керує його роботою. До цього блочку підключається вентилятор равлик, який кріпиться, як правило, на нижній дверцятах, або в спеціальному патрубку на дорогих котлах тривалого горіння. А також до цього контролера підключається датчик температури теплоносія, в деяких випадках циркуляційний насос, насос бойлера непрямого нагріву, кімнатний термостат, датчик температури димових газів і т. п. Тут все залежить тільки від функціоналу самої автоматики.
В опалювальному сезоні 2019, один наш клієнт, у якого стояв механічний регулятор тяги, придбав у нас досить не погану автоматику. Через пару тижнів він в жаху набрав нас і сказав, що у нього в рази увеличелся витрата дров! Раніше час горіння у нього було 5-6 годин, а з автоматикою став близько 4 годин.
Що найцікавіше, це досить поширений випадок, коли автоматика відрегульована не правильно і вентилятор включається на повну потужність. Якщо поверхня теплообміну не сильно розвинена, то все тепло від дров буде йти в димохід, а теплообмінник не буде встигати відбирати тепло від димових газів.
Тому, ніколи не виставляйте вентилятор на максимум, найкраще, при налаштуванні йти від нижнього значення. Наприклад, поставити на 30% і стежити як відбувається горіння, якщо воно слабке і з димохідної труби виходить багато диму, тоді додаємо ще обертів вентилятора. І так, поки не підберемо оптимальний режим, коли паливо буде горіти добре, а обороти вентилятора при цьому не сильно високі.
Взагалі, найкраща автоматика та, в якій є можливість підключення датчика температури димових газів. Саме в цьому випадку, у нас є можливість задавати температуру димових газів на виході з котла. Ця регулювання дозволяє домогтися максимального ККД, а відповідно, найбільшого часу горіння. З нашого досвіду, час горіння з такою автоматикою може збільшитися на 2-3 години.
Є також автоматика, функціонал якої дозволяє підключати кімнатний термостат. У цьому разі автоматика орієнтується не на температуру в системі опалення, а на температуру в будинку.
Тоді автоматика бере повністю під свій контроль, крім турбіни, ще й керування насосом системи опалення, включаючи і відключаючи його, в залежності від температури в будинку. Кімнатний термостат створений більше для комфорту в будинку, хоча в деяких випадках може істотно скоротити витрату палива. В основному, коли цей програмований термостат, в якому можна задати температуру в будинку по часу. Це дає можливість, виставити температуру, коли Вас немає вдома не 22, а наприклад 17 градусів. Те ж саме можна зробити і вночі, зменшивши температуру на 2-3 градуси.
До мінусів автоматики можна віднести невелику гучність, але це пов'язано не з нею самою, а вентилятором, який і видає гул.
Безумовно, автоматика енергозалежна і коли зникає світло, то вона відключається і разом з нею котел зупиняється, а також циркуляційний насос.
Тому, до будь-якої сучасної системи опалення рекомендується ставити джерело безперебійного живлення.
Якщо порівнювати роботу механічного регулятора і автоматики з вентилятором, то при роботі з першим, котел практично ніколи не зупиняє горіння. Навіть коли заслінка закривається, котел йде в тління, яке супроводжується дуже легким горінням.
Коли котел працює з автоматикою, то тут дещо інша картина. Автоматика, нагнавши задану температуру, вимикає вентилятор, на якому розташована заслінка з грузиком, яка в цей момент перекриває повітряний канал і котел впадає в анабіоз. У цей момент, горіння практично припиняється і залишається мінімальна тління.
Из этого следует вывод, что при работе котла с автоматикой, он имеет меньшую минимальную мощность, чем котел работающий с регулятором тяги.
Именно поэтому, известны случаи, когда при установке автоматики проходил конденсат на теплообменнике. Это безусловно не лекарство от конденсата, но может помочь в тех случаях, если неправильно подобран котел, с большей мощностью, чем требуется дому.
Хотя на некоторых видах автоматики есть возможность управления насосом, где можно задать его температуру включения.
По поводу того, как полноценно избавиться от конденсата в котле, читайте нашу статью.
На рахунок того, що краще поставити, механічний регулятор або автоматику з вентилятором, потрібно в першу чергу виходити з того, яка у Вас система опалення. Адже якщо у Вас система з природною циркуляцією теплоносія, то ставити автоматику навряд чи буде доцільним, оскільки при відключенні світла автономність буде втрачено і потрібно буде знімати вентилятор.
Якщо у Вас сучасна система опалення, то є сенс встановлювати відразу автоматику. Хоча при покупці котла, коли у людини і так велику кількість витрат, та й ще обмежений бюджет, ми зазвичай рекомендуємо брати механічний регулятор, який коштує близько 400-500 грн, на відміну від автоматики, яка починається від 1700 грн.
- Суп із клейками в казані на мангаліУ цьому рецепті читайте оригінальний рецепт супу з клейками, який приємно здивує своїми смаковими якостями вас і ваших друзів.
- Як вибрати мангал? Поради, взяті з досвідуВибираємо мангал, виходячи з 3 типів потреб: для приватного будинку, для природи та для квартири.