Кошик

Як правильно підібрати кількість і площа радіаторів опалення?

Як правильно підібрати кількість і площа радіаторів опалення?

Основне завдання радіаторів - це компенсувати теплові втрати в тій або іншій кімнаті Вашого будинку, власне, як і завдання котла. Проте, якщо з підбором котла, ми повинні жорстко прив'язуватися до тепловтратам Вашого будинку і робити невеликий запас, близько 20%, то з радіаторами все трохи простіше.
Для підбору радіаторів, можна користуватися спрощеним підрахунком, за яким на 10 м2 йде 1 кВт потужності радіаторів. Потім, до необхідної потужності додаємо 15%, т. е. цю цифру ми домножаем на коефіцієнт 1,15. Взагалі, є більш складні методи підрахунку потужності радіаторів, але для дому з простою системою опалення, буде досить і цього грубого методу.

За наведеною методикою, як правило, ми розрахуємо систему опалення з великою кількістю радіаторів, ніж нам потрібно насправді. Однак, при цьому ми навіть виграємо, оскільки трохи знизимо температуру в нашій системі опалення. Це звичайно, не самий кращий варіант для твердопаливного котла, який підключений до системи опалення без обвідного байпасу і 3-х ходового клапана. Але якщо в системі з тт котлом є захисна система, у вигляді байпаса, тоді переживати нема про що.

При купівлі радіаторів, обов'язково дивіться їх теплову потужність в паспорті. Як правило, там буде вказана потужність у Ватах або просто витрата теплоносія в літрах за хвилину. У другому випадку, знайте, що витрата теплоносія в 1 л/хв, що приблизно відповідає 1 кВт потужності батареї.

Зазвичай, у паспорті, поруч з потужністю, вказана температура на подачі і обратку, при якій радіатор буде видавати цю саму потужність, наприклад 70/55.
Це означає, що якщо потужність радіатора 1600 Вт при 70/55, то при охолодженні води в ньому з 70 до 55 градусів на виході, він буде видавати потужність 1600 Вт.

У попередній статті ми вже з'ясували, що при виборі радіаторів, завжди є вибір - або збільшувати кількість радіаторів і зменшувати температуру в системі, або, навпаки, зменшувати площу радіаторів і збільшувати температуру в системі опалення. Саме тому, важливим для нас показником є температурний перепад. Адже існують три види систем опалення, високотемпературна - 90/70, середньотемпературна - 70/55, а також низькотемпературна - 55/45.

Багато продавців сьогодні намагаються завищити потужність продаваних ними радіаторів і показують потужність при температурному перепаді 90/70. Хоча останнім часом, тренд йде на зниження температури в системі опалення, тим самим підвищуючи комфортність перебування в будинку і збільшуючи ККД системи опалення з котлом.
Однак, якщо у Вас звичайна система опалення з твердопаливним або іншим котлом, то Вам особливо морочитися і не потрібно, можна сміливо підбирати радіатори за вказаною в паспорті потужності.

Але якщо ж Ви хочете організувати середньотемпературні 70/55 або тим більше, низькотемпературну 55/40 систему опалення, тоді доведеться перерахувати потужність радіаторів з температурного перепаду 90/70 на 70/55 (55/40).
В цьому випадку, нам знадобиться новий показник, який називається температурний напір, дивіться формулу на малюнку нижче:
Температурний напір - це сума температури подачі і обратки радіатора, поділена на 2, після чого від цього значення віднімається температура в приміщенні.

Припустимо, що Ви хочете, щоб у Вас була низькотемпературна система опалення. Тоді давайте перерахуємо потужність радіатора з високотемпературної 90/70 (з температурним напором на 60 град) на низькотемпературну 55/45 (з температурним напором на 30 град).

Для цього нам знадобиться формула потужності опалювального радіатора:

Q = k × A × T

де, k - коефіцієнт теплопередачі батареї (в нашому випадку не відомий)
A - площа радіатора (нам також не відома)
T - температурний напір. град.

З паспорта батареї нам відома її потужність, Q, а також температурний напір T.
Тому ми можемо обчислити k × A

Виходячи з того, що наш радіатор має потужність 1600 Вт при температурному напорі T = 60 град. (90/70), ми отримаємо, що k × A буде дорівнює 26,7 Вт/град

Тепер в цю ж формулу підставляємо температурний напір Т = 30 град і вважаємо, яку потужність, цей же радіатор, буде видавати в низькотемпературній системі опалення.

Q = k × A × T = 26,7 Вт/град × 30 град = 801 Вт.

Таким чином, для низькотемпературної системи опалення, ми повинні збільшити площу радіатора в 2 рази, щоб забезпечити ту ж потужність. Отже, якщо Ви купуєте секційні радіатори, то Ви просто в 2 рази збільшуєте кількість секцій. А якщо купуєте панельні радіатори, тоді треба брати в 2 рази більший за площею (потужності).


На віддачу тепла від радіаторів, також впливає їх місце розташування і підключення його до трубопроводів системи опалення.

Радіатори, насамперед розміщуються під вікнами, оскільки, які б сучасні вікна у Вас не стояли, це завжди об'єкт, через який найбільше відлітає тепла. Відстань від підлоги до низу радіатора має бути мінімум 60 мм, від підвіконня до верхньої частини радіатора, в межах 100 мм.

Розміщений під вікном радіатор, прогріває повітря навколо себе, який піднімається вгору і утворює теплову завісу, не даючи холодному повітрю проникати всередину. Холодне повітря від вікна частково змішується з теплим, а інша його частина опускається в низ до радіатора, прогрівається і знову піднімається вгору, тим самим посилюється конвекція у всьому приміщенні.
Бажано, щоб радіатор був у всю довжину вікна, в крайньому разі, не менше 50% довжини отвору.

Вертикальні осі віконного отвору і радіатора поєднують, допустиме відхилення не більше 50 мм. В кутових кімнатах можуть бути розміщені додаткові радіатори вздовж глухих зовнішніх стін по можливості ближче до зовнішнього кута. При застосуванні стояковых систем опалення стояки потрібно розташовувати в кутах приміщення, особливо важливо розмістити стояки у зовнішніх кутах кутових кімнатах. Справа тут в тому, що зовнішні кути будинків піддаються атаці холодного повітря, на відміну від стін, з двох сторін. Розмістивши опалювальні стояки в кутах, ви забезпечуєте їх прогрів з внутрішньої сторони, що різко знижує ймовірність отсыривания матеріалу стін - розвитку в кутах грибкових порослей.

Опалювальні прилади розміщують так, щоб були забезпечені їх огляд, очищення та ремонт. Якщо застосовується огорожа (екран) або декорування приладів,то в розрахунок теплової потужності радіаторів потрібно внести корективи. Потужність придбаних радіаторів повинна бути розрахована з поправочным коефіцієнтом:


Присоединение труб к радиаторам может быть с одной стороны (одностороннее) и с противоположных сторон (разносторонее). При присоединении труб с разных 
сторон возрастает теплопередача приборов, однако конструктивно рациональнее делать одностороннее присоединение труб. С разных сторон присоединяют радиаторы при числе секций более 20, а также при числе приборов "на сцепке" более одного.

Тепловой поток радиаторов зависит от расположения мест подачи и отвода из них теплоносителя. Теплоотдача возрастает при подаче теплоносителя в верхнюю часть и отводе его из нижней части прибора (направление движения сверху вниз) и понижается при направлении движения снизу вверх. При установке отопительных приборов в несколько ярусов по высоте (по этажам) рекомендуется обеспечивать последовательное движение теплоносителя сверху вниз. 

Індивідуальне регулювання тепловіддачі опалювальних приладів може бути ручним і автоматичним. Вентилі термостатів регулюють пропуск теплоносія таким чином, що досягають найкращих показників теплообміну на всіх ділянках теплового приладу.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner