Який теплоносій вибрати для системи опалення?
Перш ніж відповісти на це питання, давайте розглянемо, які варіанти теплоносіїв взагалі бувають?
Найпопулярніші теплоносії, які часто застосовуються в сучасних системах опалення – це вода, етиленгліколь, а також пропіленгліколь. Останні два варіанти – це незамерзаючі рідини.
Який же з них потрібно заливати в систему опалення?
Відповідь проста - по можливості, в якості теплоносія, потрібно використовувати завжди і скрізь воду, оскільки всі котли розраховані саме на роботу з нею (Чому? Розглянемо нижче). А використання пропіленгліколю та етиленгліколю допускається в роботі з котлами (так пишеться у багатьох паспортах сучасних котлів).
Ми зі свого боку з цим повністю згодні, оскільки незамерзайки потрібно заливати тільки тоді, коли є ймовірність того, що Ваша система буде розморожена. Наприклад, якщо у Вас дача і Ви буваєте там тільки по вихідних або ще рідше.
Якщо ж Ви живете в своєму будинку, нікуди на зиму не їдете, довше ніж на 3-4 дні, то і заливати незамерзаючу рідину сенсу немає. Однак, якщо ж Ви вирішили залити незамерзаючу рідину в систему опалення, тоді давайте розглянемо, який теплоносій використовувати у Вашому випадку...
Основна відмінність пропіленгліколю від етиленгліколю в тому, що перший не вважається отруйним, а другий – отруйним. При цьому і ціна їх відрізняється в 2 рази – пропілен, звичайно ж дорожче.
Як правило, етиленгліколь набагато популярніші, свого неотруйної аналога, викликано це здебільшого різницею в ціні.
Для об'єктів, на яких пред'являються підвищені вимоги до системи опалення з точки зору безпеки, однозначно рекомендований пропіленгліколь. Прикладом одного з таких об'єктів, може служити дитячий садок. В основному, це рекомендується на випадок, якщо відбудуться витоку в системі опалення. Оскільки, коли теплоносій всередині самої системи, то боятися нічого - він ніяк не впливає на здоров'я людей, що знаходяться в приміщенні.
Спірним моментом є системи з двоконтурними котлами та бойлером непрямого нагріву, в яких є ризик потрапляння теплоносія в систему гарячого водопостачання, при протіканні водяного теплообмінника. Тут можна довго сперечатися, але давайте дивитися на факти. В системі опалення тиск завжди нижче, ніж у водопроводі. Це означає те, що теплоносій із системи опалення не виллється в ГВП, а навпаки, вода з водопроводу потрапить в систему опалення. В такому випадку, в контурі опалення зросте тиск і спрацює запобіжний клапан, який буде спускати теплоносій і воду. Якщо таке станеться, Вам доведеться повністю зупиняти систему опалення і усувати поломку. Це означає, що навіть у таких системах, допустимо використовувати етиленгліколь.
Що стосується хімічних властивостей етиленгліколю та пропіленгліколю, то відрізняються не дуже сильно, тому і вимоги до утилізації у них абсолютно однакові.
Якщо ж Ви залили в свою систему незамерзаючу рідину, не важливо яку саме, то пам'ятайте, що її потрібно змінювати кожні 5 років. При цьому, систему потрібно обов'язково добре промити і тільки після цього заливати новий теплоносій.
Випадок з одним з наших клієнтів це яскраво демонструє. Один наш клієнт, який купував етиленгліколь у нас 2011 році, не так давно зателефонував і розповів, що у нього згнили всі латунні крани на батареях і з'явилося багато теч. Сталося так, із-за того, що він не послухався рекомендацій і не поміняв теплоносій через 5 років. Вийшло так, що теплоносій деградував і вступив в хімічну реакцію з латунню і тим самим зруйнував її.
Тому, якщо Ви зібралися залити незамерзайку, то обов'язково пам'ятайте, що всі вони досить агресивні до системи опалення. Тому можуть з'явитися течі, наприклад на з'єднаннях секцій батареї або в будь-якому іншому місці - там де є прокладки.
Деякі виробники котлів, навіть знімають котел з гарантії в тому випадку, якщо в системі опалення використовується не вода, а незамерзаюча рідина. В такому випадку, якщо котел недавно вийшов на ринок, то краще відмовтеся від його придбання. Якщо ж це хороший бренд і Ви впевнені в якості цього котла, то тоді залишається тільки знехтувати цією заявою...
А тепер, давайте докладніше розглянемо властивості теплоносіїв.
Що стосується води, то потрібно пам'ятати, що в ній, крім молекул води містяться молекули різних солей і кисню. При нагріванні молекули солей і кисню вивільняються, що призводить до утворення на внутрішніх стінках труб сольових відкладень – накипу, загазуванню і труб – пробок. Чим рідше змінюється вода в системі опалення, тим менше буде відкладення солей в трубах і повітряних пробках. Кожен долив води приносить в систему опалення нові порції солі і кисню.
При негативних температурах молекули води припиняють рух і утворюють кристалічну решітку – вода переходить в твердий стан і збільшується в об'ємі. У замкнутих контурах розширення води в результаті замерзання призводить до розвитку високого тиску, здатного порвати матеріал трубопроводів або розірвати вузли зчленувань труб між собою або з фітингами.
При застосуванні антифризу слід мати на увазі:
• теплоемкость антифриза примерно на 15-20% ниже, чем у воды (то есть хуже накапливает тепло и хуже его отдает), следовательно, при проектировании системы отопления с антифризом радиаторы следует выбирать более мощные;
• вязкость антифриза выше, чем у воды, то есть его сложнее заставить двигаться по системе отопления, поэтому нудно снижать трение в трубах и фитингах путем увеличения диаметров (на одну позицию относительно диаметров для воды), а в системах отопления с насосной циркуляцией выбирать более мощные циркуляционные насосы;
• антифриз більш текучий, ніж вода, звідси підвищені вимоги до роз'ємним з'єднанням системи опалення, найчастіше всі прокладки з'єднань труб і фітингів повинні бути замінені на спеціальні, для антифризу;
• з антифризом не можна використовувати оцинковані труби, так як це призводить до хімічних змін складу антифризу і втрати його споконвічного властивості.
Обычно антифриз продается в двух модификациях: концентрированный – с температурой замерзания минус 65 градусов и разбавленный – с температурой замерзания минус 30 градусов. Концентрированный антифриз, по инструкции изготовителя, может быть разбавлен водой до требуемых пропорций. Для получения теплоносителя с температурой замерзания минус 30 градусов к двум частям антифриза надо добавить одну часть воды, для минус 20 градусов – надо смешать антифриз пополам с водой.
Таким образом, перед покупкой, обязательно взвести все за и против и только потом заливайте теплоноситель в систему отопления.
Інші статті
- Суп із клейками в казані на мангаліУ цьому рецепті читайте оригінальний рецепт супу з клейками, який приємно здивує своїми смаковими якостями вас і ваших друзів.
- Як вибрати мангал? Поради, взяті з досвідуВибираємо мангал, виходячи з 3 типів потреб: для приватного будинку, для природи та для квартири.