Як вибрати твердопаливний котел? Частина 2
Щоб відповісти на питання, як і який вибрати котел на твердому паливі, давайте спочатку розберемося, які вони взагалі бувають... А також, які у кожної конструкції є плюси і мінуси.
Котли, які представлені сьогодні на ринку, можна поділити на такі основні види: класичні котли, шахтні котли нижнього горіння, котли верхнього горіння, піролізні котли, котли Холмова і звичайно ж твердопаливні котли з автоматичною подачею палива.
Класичні котли:
Класичні котли, це котли, в яких горить відразу весь обсяг дров. Повітря подається знизу, в районі колосників, над ними і під ними. Такі котли існують вже давно, і застосовуються досить широко. Зараз ці котли щороку вдосконалюються, виробники покращують конструкцію, в основному за рахунок теплообмінної частини і подачі повітря в зону горіння.
Більшість фахівців і простих користувачів віддають перевагу саме їм, бо вони перевірені і добре себе зарекомендували.
Переваги класичних котлів:
- Перевірені часом
- Найбільш доступні за ціною
- Прості в чищенні і експлуатації
Недоліки класичних котлів:
- Найнижчий ККД (на котлах з невеликим теплообмінником)
- Досить швидко прогорає паливо
Котли верхнього горіння:
Як правило робляться у вигляді довгої труби, що стоїть вертикально.
Паливо в таких котлах горить не по всьому об'єму, а тільки у верхній частині. Оскільки повітря подається в них саме зверху, через спеціальний пальник і телескопічну трубу. Таким чином, утворилася в котлі зона горіння займає близько 10 см товщини палива і вона поступово опускається вниз, по мірі прогорання палива.
Такі котли з'явилися відносно недавно, їх засновниками вважаються Литовці. Основною перевагою таких котлів є їх тривалість горіння, яка на вугіллі може досягати цілий тиждень. Однак, основний мінус таких котлів, це не можливість дозавантаження під час горіння і потрібно чекати повне прогорання палива в котлі. Якщо є буферна ємність або якийсь інший джерело тепла в системі, то це не складе проблем. Але якщо нічого такого в системі немає, доведеться чекати догорання, а це значить, що в будинку значно буде холоднішати під час перезавантаження палива.
Багато власників таких котлів скаржаться на смоли й дьоготь у нижній частині котла.
Особливо ефективними такі котли назвати не вийде, оскільки у них не найкраща система теплообміну, яка постійно змінюється, в залежності від товщини шару палива в бункері. Тобто, чим більше прогорає паливо, тим більша площа теплообміну стає і тим більше ставиться їх ККД.
Наша думка з цим котлам, таке, що принцип спалювання, однозначно варта уваги, але ось реалізація його, поки далеко не ідеальна.
Шахтні котли нижнього горіння:
Такі котли, також як і котли верхнього горіння, мають пошарове спалювання палива, тобто воно горить не відразу, а поступово, шар за шаром. В котлі нижнього горіння, зона горіння знаходиться внизу, а дрова опускаються в неї самі, по мірі прогорання. Гарячий шар займає приблизно 10-15 см, а остольной шар не горить, з-за відсутності в ньому повітря, а тільки підсушується. Завдяки цьому, можна завантажувати в такий котел більш вологі дрова.
Такі котли мають зазвичай 2 камери - перша, це завантажувальний бункер, а друга - теплообмінна камера.
Перевагою таких котлів є їх високий ККД, із-за достатньо великого теплообмінника і виділення тепла в потрібній кількості, без особливого надлишку, тобто зовсім не так, як це відбувається у класичних котлів.
Завдяки цьому досягається досить тривалий час горіння і економічність котла.
Котли Холмова:
Це ті ж шахтні котли нижнього горіння, але які мають ще форсунку допалення піролізних газів. Ці котли зараз поширені в Україні з-за гарного співвідношення ціна-продуктивність. Форсунка допалювання, теоретично, дозволяє допалювати недогорілі частинки сажі, диму міститься в них, чадний газ, виділяючи тим самим додаткову кількість тепла. За рахунок цього підвищується ефективність і стабільність роботи котла, зменшується витрата дров, кількість диму скорочується.
Чому ми написали, теоретично? Тому що допалювання працює далеко не на будь вологості палива і далеко не на всіх режимах. Чим більш інтенсивно працює котел і чим менше вологість дров, тим краще працює допалювання піролізних газів.
Також реалізація таких котлів у наших виробників далеко не ідеальна. Однак це виправдовується їх вартістю, тому якщо підходити з точки зору ціни, то це одні з кращих котлів.
Піролізні котли:
Вважаються одними з найбільш ефективних котлів, але великим їхнім мінусом є вибагливість до споживаного палива.
Паливо повинне бути з вологістю не більше 30%, саме тоді досягається повна ефективність піролізного котла, і якісно йде процес газифікації твердого палива і подальше згоряння цих газів.
Також більшість пиролизников вимагають паливо певної фракції і спеціальну його укладання, щоб процес горіння йшов правильно і при цьому досягався найкращий ККД.
Якщо ж процес газифікації йде неправильно, то ні про яку перевагу і високої ефективності говорити взагалі не доводиться.
Однак, якщо всі умови дотримані, то за цим ефективності котлів немає рівних. Добре вони працюють з буферною ємністю, коли котел видає хоча б 40-50% від повної потужності.
Ще одним мінусом таких котлів є їх висока вартість.
Котли з автоматичною подачею палива(деревини, вугілля):
Такі котли, найсучасніші, у них є великий бункер, в який вмонтований шнек для подачі пелет, вугілля, або тріски (для кожного виду палива потрібен свій шнек).
Плюсом є те, що вони мають найвищу автоматизації, яка порівнянна з газовим котлом. Адже можна обладнати в підвалі бункер і раз в 1-2 сезону завозитьэцяайбт паливо. Осадження в димоході від такого котла також мінімальні та чистка може знадобитися 2-3 рази в сезон.
Важливо також визначитися з типом пальника, бувають ретортного та факельного типу. При підборі пальника потрібно врахувати, якої якості Ви будете використовувати пелету. В іншому випадку пальник постійно буде забиватися і її потрібно постійно прочищати.
І звичайно ж, такі котли досить дорогі.але чим могутніше Ви купуєте котел, тим меншою буде різниця у вартості зі стандартним котлом.
І так, з типами котлів визначилися, а тепер давайте розберемося, на що потрібно звертати увагу при підборі твердопаливного котла.
Всі котли можна розділити на два основних класи, це чавунні і сталеві.
Якщо порівнювати ці два види котлів по теплопередачі, то у чавунних, при одній і тій же площі теплообмінника, віддача тепла на 5-10% буде кращою. Так відбувається з-за того, що чавун має більшу теплопровідність, а так само його більш шорстка поверхня, що сприяє мікро завихрению вогню і димових газів у теплообміннику і більшої передачі тепла в систему отлпдения. У теж час, шорсткість поверхні чавуну досить швидко заростає сажею і це перевага теплопередачі просто втрачається.
Також, чавунні кттлы мають велику теплоємність, а це значить, що вони трохи більше запасають в собі тепла, а потім його віддають, але ця перевага не настільки помітно на практиці.
Проте, не дивлячись на всі плюси чавунних котлів, у нього є і великий мінус - його крихкість, він не любить перепадів температури, з-за чого може лопнути.
Коли це може проявитися? Найпоширеніший випадок, коли вимкнулося світло на 20-30 хвилин. В цьому випадку відбувається охолодження води в системі опалення і за 30 хвилин вона може охолонути до температури близько 30 градусів. А теплоізольований котел збереже ті ж 60 градусів. А тепер давайте уявимо, що світло включили, насос запустився і в котел хлинула охолоджена вода. В котлі утворився перепад температур і внаслідок цього він просто лопне.
Тому сталеві котли, в цьому відношенні більш стабільні і надійні.
Наступний фактор, на який слід спиратися при виборі котла, це його теплообмінна поверхня і її вигляд.
Що це означає? Просте правило, чим більше площа теплообмінника, тим більше тепла він забирає від дров і передає його в систему опалення, тобто ККД котла з великим теплообмінником вище.
Як правило, у котлах, застосовується теплообмінник у вигляді поличок (ходів), а в деяких моделях використовується трубчастий теплообмінник, який представлений у вигляді декількох труб. У трубчастому теплообміннику потік вогню і диму розділяється на декілька потоків, завдяки чому збільшується його теплопередача.
Що стосується польчатого теплообмінника, то полиці бувають горизонтальні вертикальні, в таких котлах теплообмінник оасположен ззаду.
Чим більше полиць і чим більше поворотів здійснює потік димових газів, тим краще. На поворотах віддається більше тепла, оскільки там частинки диму краще контактують зі стінкою котла.
Також, звертайте увагу на теплообмінниках з великою кількістю полиць, є там перепускний клапан, який зменшує шлях димових газів. Це потрібно для розпалювання, при відкритті дверцят котла, щоб дим не валив в приміщення.
Многие отечественные производители, сегодня попросту завышают характеристики своих котлов, именно поэтому Вы должны смотреть на исполнение теплообменника, и должны понимать, что чем больше теплообменник, тем более экономичным будет котел.
Также стоит знать, что чем большая площадь у теплообменника и чем больше он имеет изгибов, тем сложнее будет его чистить.
А також котли з більш якісним теплообмінником, в силу того, що вони більше остуджують димові гази, у них велика ймовірність появи конденсату. Тому їх потрібно обов'язково захищати за допомогою правильної обв'язки. А як захистити котел від конденсату, читайте в цій статті:
Тепер Ви знаєте основні види котлів, які види котлів і можете почати підбирати собі котел. Що стосується підбору потужності котла, то тут потрібно спиратися тільки на ваші тепловтрати в саму холодну п'ятиденку року і брати котел з запасом 20-30%.
Про підрахунок тепловтрат і вибір потужності котла, ми поговоримо в наступних статтях.
Найбільш популярні і якісні котли, можете подивитися в розділі нашого сайту:
- Суп із клейками в казані на мангаліУ цьому рецепті читайте оригінальний рецепт супу з клейками, який приємно здивує своїми смаковими якостями вас і ваших друзів.
- Як вибрати мангал? Поради, взяті з досвідуВибираємо мангал, виходячи з 3 типів потреб: для приватного будинку, для природи та для квартири.