Конденсат в твердопаливному котлі. Все пропало? Чи можна від нього позбутися?
Конденсат в теплообміннику твердопаливного котла, явище часте і супроводжується в будь-якому котлі, питання тільки в його кількості і тривалості його освіти.
Давайте розбиратися, чому ж з'являється цей конденсат і чим він поганий?
В першу чергу, потрібно зрозуміти, що повністю позбавитися від конденсату не вийде, він по-любому буде утворюватися, оскільки фізичні явища не обійти. З'являтися він буде при розпалюванні котла, коли в системі опалення низька температура теплоносія. Конденсат буде текти рівно до тих пір, поки вода не прогріється до робочої температури, мінімум до 45 градусів. Однак тут ще багато залежить і від вологості самих дров. Адже чим вище вологість дров, тим більше її випаруватися і тим більш насиченими стануть димові гази.
А це означає, що води, що міститься в них, легше буде сконденсуватися на стінках котла. Тут виникає двуякая ситуація: з одного боку, конденсуючись на стінках котла, крапельки води віддають більше тепла стінок котла, а відповідно котел працює більш ефективно. Але проблема в тому, що це триває не довго. Конденсат, випадаючи на стінках, сприяє тут налипання сажі та освіти дьогтю. Чим більше налипає сажі на стінках, тим значнішими котел втрачає свою ефективність, оскільки вже не може передавати то кількість тепла теплоносієві, яке виробляється від дров через "теплоізольовані" нагаром стінки. Відбувається підвищення температури димових газів, а в систему опалення надходить менше тепла. Проблема ще й у тому, що склеєну конденсатом сажу дуже складно відшарувати від стінок, особливо якщо котел має розвинену і складну конфігурацію теплообмінника.
Сам по собі конденсат, це слабкі розчини кислот, які поступово роблять свою справу - нещадно руйнують котел, истонщая його метал.
Як ми вже з Вами з'ясували, конденсат з'являється від низької температури теплоносія в системі опалення. Це зазвичай не проявляється у холодні зимові дні, коли розігрітий теплоносій більше 60 градусів. Але як тільки на вулиці стає тепло, і ми прикручуємо температуру теплоносія нижче 50 градусів, починає текти конденсат як з відра! І чим менше температура теплоносія в котлі, тим більше конденсату буде утворюватися.
Так що ж робити, щоб захистити котел від конденсату? Відповідь на це питання дуже простий, потрібно підвищувати температуру в котлі. Зауважте, не в системі опалення, а саме в котлі. Це можна зробити з допомогою обв'язки.
1-й спосіб:
Включати циркуляційний насос з допомогою термостата, тільки в той момент, коли в котлі теплоносій розігріється до температури 60 градусів. Насос повинен відразу зупинятися, коли температура впаде в котлі до 45-50 градусів. Тобто працювати досить імпульсно.
"+": Досить дешевий спосіб
"-": 1. В котлі відбувається великий перепад температур, коли запускається насос закачує холодну воду в котел - якщо котел чавунний, то висока ймовірність, що лопне котел.
2. Підвищений знос насоса через імпульсивності роботи.
2-й спосіб:
Використання термостатичного клапана і обвідного патрубка.
Чимось нагадує роботу термостата у двигуні автомобіля - поки теплоносій не прогріється до заданої температури, він буде циркулювати по малому колу. Як тільки буде досягнута задана температура, теплоносій почне поступово вступати в загальну систему опалення. Варто зауважити, що перехід здійснюється не відразу, а поступово, тобто відбувається легкий підмішування до гарячого теплоносія малого контуру - холодного теплоносія великого контуру. І чим більше прогріється вода, тим більше відкривається термосмесітельний клапан.
Термосмесительные клапани бувають 2-х видів: змішувальні і розподільні.
- Змішувальний клапан приймає два потоки води і змішує їх до заданої температури в один потік.
- Розподільний клапан, навпаки, поділяє один потік на два.
- Змішувальний клапан призначений для установки його на обратку, а розподільний встановлюється на подаючий трубопровід.
Термосмесительные клапани керуються термоголовкою, у якої є капиляр-термометр, який при нагріванні і розширенні в ньому рідини, натискає на шток сильніше, а при охолодженні слабкіше.
Термоколба щільно приматывается до зворотного трубопроводу, на малому контурі, в безпосередній близькості до котла.
ВАЖЛИВО! Насос встановлюється в малому контурі, ближче до котла на подавальному або зворотному трубопроводі - різниці особливої немає. Але ми все-таки прихильники установки насоса на зворотному трубопроводі, оскільки там насос відчуває менші термічні навантаження.
Подивимося тепер на плюси і мінуси цього способу:
"+":
Максимально ефективний спосіб
"-":
1. Відносно дорого
2. Питання про роботу системи опалення при знижених температурах у 30-40 градусів, залишається відкритим. Оскільки, котел захищається від конденсату тільки при розігріві системи опалення від низької до робочої температури до 50 градусів і вище.
З обв'язкою зрозуміло, але як же домогтися низької температури теплоносія в системі опалення в 35-40 градусів, таким чином, щоб при цьому не тек конденсат в теплообміннику котла?
Відповідь проста, потрібно об'єднати в собі два способи - перший і другий.
Обов'язково повинен бути встановлений і термостат і обвідний байпас з термосмесительным клапаном. Термодатчик від термостата ми встановлюємо у великому контурі системи опалення, перед триходовим клапаном. Виставляємо термостат на ту температуру, коли насос повинен зупинитися і коли запуститися. Наприклад, нам потрібна температура в системі опалення до 40 градусів, тоді ми виставляємо верхню температуру 40 градусів і при її досягненні насос зупиниться і не закачає температуру вище. На котлі повинна стояти обов'язково - небудь автоматика з турбіною, або механічний регулятор тяги. Інакше не допустимо використовувати таку схему, т. к. насос зупиниться, а котел продовжить свою роботу. Це призведе до підвищення температури котла і в кінцевому рахунку до його розриву, якщо не буде
встановлено групи безпеки з сбросником.
Таким чином, і автоматика, і тим більше механічний регулятор тяги зобов'язаний бути чітко налаштованими, щоб при досягненні заданої температури, котел йшов в режим тління.
3-й спосіб:
Назвемо його недолугий. Полягає в тому, що в систему опалення, перед котлом, також як і в 2-му способі, встановлюється обвідний патрубок, але без триходового клапана. По середині цього патрубка вкручується самий звичайний кран.
Суть этого метода в том, что в зависимости от температуры в котле и системе отопления, мы в ручную открываем кран и тем самым регулируем, сколько холодной воды поступит из системы отопления в котел. Чем больше открыт кран, тем меньше воды поступает из общей системы и вода циркулирует по малому контуру. Так же, в этом случае, решается вопрос и с низкой температурой в системе отопления.
Можно легко добиться температуры в 35-40 градусов на батареях, в то время, как в малом контуре и котле вода будет достигать порядка 60 градусов.
Це система найбільш проста і дешева, але мінус в тому, що немає ніякої автоматизації, регулювання відбувається вручну і робити це не зовсім зручно.
Але тут кожен вибирає сам для себе, який з способів застосувати у своїй системі опалення.
- Суп із клейками в казані на мангаліУ цьому рецепті читайте оригінальний рецепт супу з клейками, який приємно здивує своїми смаковими якостями вас і ваших друзів.
- Як вибрати мангал? Поради, взяті з досвідуВибираємо мангал, виходячи з 3 типів потреб: для приватного будинку, для природи та для квартири.